wtorek, 28 października 2014

"Czerwone pryszcze już nie psują mi twarzy, sam też stoję trochę z boku, wiem że dobrze jest być i dobrze jest mieć" Pidżama Porno

Około 10, gdy czytałem książkę usłyszałem trzaskanie szafkami w kuchni. Zastanowiło mnie, bo miałem być sam w domu. Ida na uczelni, Em i Bruno w szkole, dziadkowie mieli dzisiaj jakieś spotkanie w Domu Kultury gdzie dalej mieli wczuwać się w rolę emerytowanych nauczycieli. Hm. Czyżby jakiś niespodziewany gość? Może Bea wpadła bez zapowiedzi z dzieciakami?

Zszedłem więc na dół, cichutko, na paluszkach. Bo co jak to jakiś maniakalny morderca, któremu w obecnym stanie szybko nie ucieknę? Wiem wiem, ci z reguły atakują nocami i na odludzi, ale jednak...
Wślizgnąłem się więc bezszelestnie do kuchni ( naprawdę potrafię cicho niczym kot się poruszać) i moim oczom ukazała się najmłodsza z moich sióstr stojąca do mnie tyłem i jakaś jej natapirowana koleżanka, która spojrzała mi prosto w oczy.
Skinęła bez słowa głową do Em, żeby ta się obejrzała. Ta odwróciła się zamaszyście, a gdy mnie ujrzała, szklanka wypadła jej z hukiem z ręki, rozbijając się o podłogę.
-Królik...nie miałeś być u lekarza....?- zaczęła niepewnie.
Zaczęło mnie to bawić. Oto moja młodsza siostra została przyłapana na wagarach przez starszego brata, który jest jej opiekunem prawnym i chodzi na wszystkie wywiadówki. To się nazywa wpaść jak śliwka w kompot. Albo wpaść po prostu w gówno.
-A nie, jakoś widzisz, pomyliłaś dni, bo idę jutro.- uśmiechnąłem się do niej i jej koleżaneczki, która łypała na mnie spod oka zza jej ramienia, nawet nie tyle przestraszona i skruszona, co ciekawa.
-Wiesz, skończyliśmy wcześniej lekcje i...
-Tja, nie ściemniaj, ok? Czego nie umiałaś?- znam na tyle swoją siostrę by wiedzieć, że po prostu przeraziła ją wizja jakiejś jedynki, gdy czuła się niedouczona. Cóż, pewien nadmiar ambicji i nieradzenie sobie z nimi jest jak najbardziej rodzinny. Choć, ja nigdy nie zwiewałem bo bałem się sprawdzianu tylko....
-Chemii...- powiedziała skruszona, patrząc w podłogę.
-Przecież bym ci wytłumaczył!
-No ale taki wkurwiony chodziłeś przez parę dni, nie chciałam...
-Dobra, moja wina.
-Ale nie mów babci, co? Ja to wszystko nadrobię, w weekend nawet mi wytłumaczysz, tylko nie mów babci, co?- mimo, że ja jestem opiekunem prawnym swojego rodzeństwa, nie sieję takiej grozy, jak nasza kochana Sisi.
Sisi nie uznaje wagarów.
Sisi ma swoją obsesję nauczycielską, z której nie wyleczyła jej żadna emerytura.
Sisi jest potworem, przed którym wiecznie wzajemnie się kryjemy. Jak to rodzeństwo.
-Dobra dobra, nic jej nie powiem.- śmiałem się już całkowicie- Ale tylko, jak to nadrobisz, co? Wierzę w twój rozsądek.
-Ta....po raz pierwszy chyba....
Dziewczyna stojąca za Em ciągle mi się przyglądała.
-A ty, czemu się urwałaś? Też nie umiałaś?
-Nie, mi się po prostu nie chciało siedzieć w durnej szkole, rozumiesz...- i spojrzała na mnie znacząco.
-W sumie. Też kiedyś byłem młody chociaż nie wyglądam pewnie!- zaśmiałem się i stwierdziłem, że nie będę im przeszkadzał. Umknąłem więc na swoje poddasze, puszczając mimo uszu zapewnienia, że na pewno nie jestem stary, tylko dojrzały...cokolwiek to miało znaczyć.

No tak, nie jestem taki stary, choć nieraz przed swoim rodzeństwem próbuję udawać tak bardzo poważnego. Oczywiście, nigdy mi to nie wychodzi. Wszyscy wiedzą o moich wybrykach, choć tak naprawdę, byłem jednym z tych sprawiających mniej problemów nastolatków. Nie powiem, że nie piłem taniego wina czy nie urywałem się z lekcji, gdy czułem, że po prostu nie chce mi się na nich siedzieć.

Z tego wszystkiego przypomniał mi się słynny niegdyś w moim liceum bar „Pod kasztanami”, i takiż sam, niedaleko, "Szuwarek" szumnie nazywany barem, bo była to melina, gdzie nieletni się upijali razem z żulikami, było tanie wino na szklanki i szlugi na sztuki. Jak ktoś chciał tanie wino na wynos, miła pulchna i śmierdząca pani „barmanka” przynosiła szybko plastikową butelkę, żeby przelać siarkofruta, tak, żeby klient nie płacił za szkło i mógł po konkurencyjnej cenie wypić winko w zaciszu parku. Tak, w takich miejscach bywałem częściowo, nie tylko biegałem po operach i filharmoniach. Nie tylko cytowałem Platona, ale też go piłem, bo jesteś tym co pijesz a było to swojego czasu najtańsze z tanich win. I mam , co dziwne, sentyment.

Byliśmy gówniarzami, bogowie, jak strasznymi gówniarzami byliśmy.
Wszyscy licealni znajomi, ja z Ewką, swoją byłą dziewczyną, wiecznie ubrani na czarno, para za poważnych szczeniaków myśląca, że zrozumie sens wszechświata i stworzy nową jakość życia!
Byliśmy tymi, co uważali się za buntowników, choć tak naprawdę kochaliśmy nazywać się pokoleniem nic, pokoleniem straconych idei. Rozkochiwaliśmy się w filozofii czytając Nietzschego i Schopenhauera, cytując co rusz ich słowa i mówiąc, jak bardzo mieli rację. Odrzuciliśmy na bok wszelkie ideały piękna, mówiące o moralności i miłości. Zachlewaliśmy mordę, uciekaliśmy z domu do siebie nawzajem albo na dzikie wypady nad morze zimą, biliśmy się po nocach w barach i w parkach, biliśmy sami z sobą, ze swoimi myślami i swoim ego. Szukaliśmy pustki, twierdząc że mamy ją w sobie, byliśmy w błędzie, gdy szukaliśmy jej w śmierci, zapominając, ba, nie wiedząc, że ona pustką nie jest, bo jest życiem. Mogliśmy śpiewać o sobie jak Manson
Zobaczyłem w telewizji jak ksiądz zabił gliniarza
i wiem, że oni są też naszymi bohaterami
Śpiewamy śmiertelną pieśń dzieci
Bo nie mamy przyszłości
i chcemy być tacy, jak ty

Darliśmy się zresztą nocami na poznańskich osiedlach, darliśmy Mansonem i CKOD, darliśmy piosenkami brudnych dzieci ulic i mówiliśmy, że miłości nie ma, jednocześnie kochając się po raz pierwszy i szepcząc czule te słowa, tracąc dziewictwo w miłosnych właśnie uściskach, a nie żadnych innych, nie w bramach czy dyskotekach, jak sądzili nieraz przeczuleni rodzice. I czuliśmy się tacy wyjątkowi, że w tym okrutnym świecie znaleźliśmy kogoś, kto kocha prawdziwie, gdzie miłość staje się prawdą.
Nosiliśmy glany i wymyślaliśmy najbardziej dziwaczne sposoby, by je wiązać. Nosiliśmy wszelkie naszywki z groźnymi nazwami zespołów i farbowaliśmy stare koszulki na czarno.

Czuliśmy na sobie ostatni powiew punku, ale wiedzieliśmy dobrze przecież, punk is dead, wiedzieliśmy, że wszystkie idee, które wałkujemy, są nieprawdziwe, że to już nie istnieje. Wiedzieliśmy, ale jednocześnie wierzyliśmy, w swoim głupim buncie przeciw temu, co istnieje w naszym społeczeństwie. A potem wracaliśmy na ciepłe obiady do domu.

Byliśmy gówniarzami, marnymi larwami, głupoty nam w głowie, chlanie po parkach choć nigdy do zgonu w moim przypadku, nigdy tak by stracić kontrolę, bo nie o to chodziło. Kolejne pierwsze razy, próby samobójcze, dyskusje o śmierci, dyskusje o bagnie świata, dyskusje o religii i monopolu kościoła, rozmowy o polityce i sztuce i o tym, jak powinny być od siebie oddzielone, a nie potrafią.
Czuliśmy się ponad to gówno, generacja nic, której nic i wszystko wolno. Ale w tym wszystkim nie było pustki, w tej głupocie byliśmy jakoś dojrzali, bo to było dorastanie, powolne i bolesne, bo każde dorastanie jest bolesne najbardziej, bo wtedy dopiero odkrywamy ból w całości.
Dorastanie w oparach alkoholu, w oparach patologii, bo przecież uciekasz przed biciem lub wspomnieniami o nim, uciekasz przed ojcem alkoholikiem albo syndromem DDA, myślisz że cierpisz za cały świat, uciekasz bo boisz się swojej orientacji, nie wiesz jeszcze kim jesteś. Interesowało nas wszystko, czarne dziury, teorie Hawkinga i kłótnia Van Gogha z Gauguinem, pasjonowaliśmy się sztuką, bohemą, pasjonowaliśmy się teatrem, połykaliśmy książki i poezję a potem po paru łykach taniego wina, spowici dymem takiego tytoniu analizowaliśmy teorię Junga i Freuda, zastanawialiśmy się nad końcem świata, bo jednak czuliśmy w sobie to słynne no future. Było boleśnie, było głupio, było niedojrzale, było buntowniczo tym dziecinnym buntem pierwszych kroków w dorosłości, nikt nie wiedział, że do pewnych rzeczy są inne drogi. Były małe i wielkie tragedie, miłostki nastolatków i problem że nie zadzwoniła, ale była i śmierć tego, który przedawkował, bo głupio wpadł w dragi. Był problem nie mam drobnych na ćmiki ale był i problem, bo Pawła wyrzucili z domu gdy przyznał się że jest gejem- i gdzie teraz pójdziemy? Było dorastanie i nie było w tym nic mądrego, ale i nie było i pustki. Byliśmy głupkami jak wszystkie nastolatki świata, nie byliśmy ani trochę mądrzejsi, ale mieliśmy w sobie zapał. Płonęły wtedy w nas gwiazdy. Teraz niektórzy to stracili, gdy dorośli, pochłonęły ich korporacje i zmienianie pieluch własnym dzieciom ale...

Sam już mając 16 lat czułem się co prawda starzej niż inni, mając młodsze rodzeństwo do opieki i zarabiając na rodzinę, ze swoimi przeżyciami, będąc trochę ojcem, zastępując trochę tego, który spieprzył sprawę . Czułem się może bardziej nieraz boleśnie, bo jako dziecko odkryłem ból i nie mogłem sobie z jego nadmiarem poradzić. Uczyłem się układać w sobie cierpienie zadane przez ojca, uczyłem się może nie dorastać, a jak być dzieckiem, bo mi to zabrano. A teraz czuję się jakbym zupełnie nie dorósł, nie dojrzał i miał 5 lat mentalne biegając po kałużach i szalejąc w podróżach, zamiast wydawać pieniądze na mieszkanie i zaciągać kolejne kredyty. U mnie zawsze trochę w odwrocie. Jednak i ja posmakowałem taniego wina i byłem jednym z tej generacji nic, czule dotykający po razi pierwszy piersi kobiety. Też dorastałem i pewne rzeczy były w tym nie do uniknięcia.

Gadam, jakbym miał 50 lat a nie 27, prawda?

Bo wzięło mnie na wspomnienia, prawie jakbym znowu czuł to co wtedy, jakbym siedział nad piwem w tej żulerni Pod Kasztanami czy w Szuwarku.
Zszedłem na dół zrobić sobie coś do jedzenia. Em i jej koleżanka siedziały sobie nadal przy stole, Em jakby zmęczona i zirytowana.
Spojrzałem w jej oczy, porozumiewawczo. Więc jak gdyby nigdy nic, usiadłem sobie obok nich z kanapkami i zagaiłem rozmowę.

-Czym się interesujesz?
Odpowiadała mi cisza przez chwilę, wreszcie natapirowana rzekła.
-Muzyką.
Ok., fajnie, myślę sobie, będzie o czym rozmawiać. Muzyka to przecież mój konik, no nie?
-Grasz na czymś?
-Nie.
-Mhm. A śpiewasz może, nie wiem interesujesz się historia muzyki?
-Nie.
-To nie wiem, bo nie rozumiem, jak interesujesz się muzyką?
-No słucham jej.
-Mhm.- trochę się zaskoczyłem.-Wiesz, ja słucham też, choć nie tylko, jeszcze sobie gram widzisz. Ale lubisz na przykład biografie muzyków, o? Ja niedawno znowu przeczytałem sobie biografię Manosna, o, albo Marli Callas.
-Maria Callas?
-Nie wiesz kto to? Najgenialniejsza moim zdaniem śpiewaczka operowa.
-Opera jest nudna.
-Mhm..wiesz, dla mnie opera to podstawa muzyki, a raczej jej najdoskonalsza forma. Mozart, Wagner…To czego słuchasz?
-Tego i tamtego, co mi wpadnie w ucho, co znajomi polecą, mam na mp3.
-Mhm…
To osobiście nie jest dla mnie interesowanie się muzyką, ale próbuję dalej. Bo nie trzeba na czymś grać czy znać nuty ale...cholera. Mówić, że człowiek się interesuje muzyką i mówić potem o tym tak beznamiętnie? A gdzie pasja? Gdzie iskra? My potrafiliśmy w liceum się zabić prawie w sporze o Republikę czy przekazie tekstów NIN.
Ale to nic. Próbuję dalej.
-Czytałaś może ostatnio coś fajnego?
-Nie, nie czytam, książki są nudne. Tylko lektury muszę, ale chyba wezmę opracowania.
Em przewróciła oczami. Zgłupiałem, ale próbowałem dalej.
-To co robisz w czasie wolnym?
-No spotykam się ze znajomymi, siedzę na necie.

Aha. Ok. No dobra, nie każdy musi mieć wielką pasję ale jednak…pasja, zainteresowania…w wieku 16 lat mogłem godzinami gadać o biologii, historii sztuki, książkach, teatrze…Rozmawiać. Zastanowiłam się- czy ludzie w tym wieku mają pasję?

Patrzę na swoją siostrę i myślę o tym, jak pięknie maluje i jak spędza godziny przy sztalugach. Jak właśnie potrafi mówić o wartości techniki późnych impresjonistów albo zachwycać się Francisem Baconem. Nie znosi fizyki i chemii, ale jest coś, co kocha robić. Kłóci się z nami o książki, sama kupuje ich stosy za swoje marne kieszonkowe. Zastanawia się, w co właściwie wierzy i zaczyna dyskutować już ze mną i z Idą na dziwne tematy polityczne.
Ale potem przypominam sobie swoją ostatnią wizytę w liceum rok temu ponad u pewnej nauczycielki, którą chciałem zobaczyć. W moim liceum, które w Poznaniu do tej pory ma opinię najlepszego i najbardziej wyzwolonego artystycznie. I przypominam sobie rozmowę na lekcji, gdzie to nauczyciel chwali się byłymi uczniami. I przypominam sobie...pustkę.
Przypominam sobie próbę rozmowy właśnie z każdą z koleżanek Em, a wcześniej Idy. Chyba się postarzałem, nie rozumiem już młodzieży. Albo od czasu, gdy darłem się no future, coś się jednak zmieniło. Może faktycznie jestem za stary albo za dziecinny.

Nie chcę generalizować, bo znam ludzi młodszych ode mnie- pomijam studentów, mówię o etapie liceum abo końca gimnazjum, bo nawet ludzi w tym wieku znam jakoś nieraz, choć coraz mniej, bo czas biegnie. Ale znam ludzi w tym wieku, z genialnymi zainteresowaniami nieraz, myślących, z błyskotliwym umysłem, nawet tu, na blogach tacy są widoczni. Nastolatki, a jednak.Miss Pewter,  Fei Hoshi, Cranberry Smile, Elleth, Bona Von Turka i wiele innych-mądre, młode dziewczyny. Myślące, w pewnych kwestiach może i dojrzalsze niż niektórzy dorośli, bo ze świeżym spojrzeniem. Bo i nieraz wiek się nie liczy, ani doświadczenie.
Zuzka, inna znajoma Em, która zagięła mojego dziadka w rozmowie o religii.

Ale...cały czas, pomimo poznania takich a nie innych ludzi, miałem wrażenie, że coś jest nie tak. Że w ogóle coś właśnie poszło nie tak, że ludzie w wieku tych 14-17 lat są mniej dojrzali ode mnie, gdy byłem w ich wieku.
Bardzo możliwe, że to odczucie tylko. Bo już patrzę inaczej, bo moje spojrzenie staje się sztywne jak biologicznie soczewki oczu. Przecież to kwestia perspektywy, w kwietniu skończę 28 lat, patrzę inaczej. Wiadoma sprawa. Ale ostatnio poruszyliśmy ten temat z Beą, moją siostrą, która w liceum przecież uczy fizyki. I jak się okazuje, nie tylko ja mam takie wrażenie.
-Bea, czy nie myślisz ze to dlatego, że my jesteśmy już starsi?
- Nie, gadałam o tym i z innymi nauczycielami i oni twierdzą, ze tak jest. Z tymi starszymi całkiem wiesz. Dinozaury pedagogiczne- zaśmiała się łagodnie, jak to ona- Wiesz i oni mówili, że my w wieku tych dzieciaków byliśmy dojrzalsi, nie chodzi tylko o naukę, z którą coraz gorzej, wiesz jak się męczę ze swoimi uczniami, ale o zachowania, przemyślenia, zainteresowania. I ci nauczyciele też mówią, że z roku na rok coraz gorzej.

Aha, pomyślałem sobie wtedy, więc to nie tylko moja paranoja tym razem. A jak już, to paranoja współdzielona.

I zastanawiam się, czemu. Byliśmy głupi przecież, nazywaliśmy się niczym, szukaliśmy pustki, niektórzy grzecznie siedzieli w domu i byli mądrzy, inni pili i ćpali, wołali no future chcąc to wprowadzić w życie. Ja byłem trochę na pograniczu, ale z szerszej perspektywy patrząc, nie byliśmy lepsi, o nie.
Ale chyba byliśmy jakoś... inni? Nie wiem, jak to określić. Czasami mam wrażenie, że ten ogół o którym piszę, ogół, z którym zetknąłem się dzisiaj w swojej kuchni, z którym moja siostra się styka w tym swoim ukochanym liceum w którym się uczyła a teraz uczy, ten ogól, on odnalazł tą pustkę.

Oni przejęli po nas za mocno nazwę generacji nic, zero. I dlaczego ja się pytam, czym się różnimy? Dlaczego oni dojrzewają wolniej? A może nie wolniej, ale inaczej?
W jakiś sposób mam wrażenie, że tak właśnie jest. A przecież nic nas nie różni. Powinno być tak samo boleśnie, tak samo rodzice leją, krzyczą, tak samo gwałci nas życie, jebie jak mówił Kurt, nasz idol. Jest konflikt pokoleń. Czemu nie szukają wydmuchanych idei, które w wieku nastoletnim, do cholery, są tak potrzebne? Dlaczego zamiast upijać się ideologicznie tanim winem udając nową bohemę, upijają się po prostu, dla samego picia a potem chwalą się na fejsie i instagramach zdjęciami butelek?
Dlaczego ich bunt, choć nasz nie był dobry, był bezsensowny, nieudolny, dlaczego ich bunt nie ma w sobie buntu, nie ma dążenia? Bo takie właśnie mam wrażenie. Jakby ten bunt był przeżywany wirtualnie, był na zdjęciach, był w lajkach, komentarzach, hashtagach, był na tumblrach i zupach, ale nie był namacalny. Jakby ból dorastania był oddalony. Wszystko było podsunięte pod nos, wszystko zostało już przeżute, przetrawione i zwymiotowane. Jakby nie było do czego dążyć, bo już wszystko jest. A nie ma nic

A w tym wieku trzeba się buntować do cholery! Trzeba się buntować namacalnie, cierpieć choćby tylko w swojej głowie i dążyć do rzeczy utopijnych, może to się wydawać absurdalne, ale to napędza świat, w tym wieku, zanim zaczną się prawdziwe problemy a nie złamane serca i brak kasy na chlanie albo ukochane buty, w tym wieku trzeba nauczyć się myśleć, analizować, szukać siebie.

Niekoniecznie trzeba buntować się w ten sposób, jak my to robiliśmy, bo to tylko jedna z form, niekoniecznie skacząc na koncertach, wybijając zęby i pijąc tanie wino na szklanki, można ciszej, po swojemu, w domu, z ogromną ilością książek, bo potem, jak już będziesz pracować i zarabiać mało kto na bunt i myślenie takie jak wtedy ma siły i czas.

Pytam więc- co do cholery idzie nie tak?
Konsumpcjonizm? Internet? Szybkie oczekiwanie efektów? Pokolenie fast food i facebook? To, czego my nie mieliśmy?

Przecież nawet jak się spojrzy na te chore zabawy gimnazjalistów, o których pisałem niedawno, zabawy seksualne i upodlenie seksu zamiast mówienia nie ma miłości i tracenia z jej powodu dziewictwa, to płakać się chcę. Wolałem swoje wyskoki, połamane żebra i ręce, swoje puste chlanie choć nigdy nie upijanie tak naprawdę, bo naprawdę upiłem się na studiach, ale wolałem to zamiast słoneczka czy zabawy w duszenie! Woła to o pomstę do nieba jak dla mnie, nic nie wnosi do życia.

Uczyliśmy się na bólu i bliznach, na starych zapomnianych ideach, bohemie, ale gdzie tu idea? Nie przesuwaliśmy granic głupoty chyba aż tak daleko ,jak to mam miejsce teraz. Ale mówię, może jestem za stary. Tak naprawdę tylko obecni licealiści, obecne nastolatki znajdą kiedyś odpowiedź. Ale..ich perspektywa też się zmieni. Może więc odpowiedzi tu nie ma.

Być może się mylę, w wielu kwestiach na pewno, ale czasem mam ochotę krzyknąć, ogarnijcie się. Sam jestem trochę stary choć nadal za młody, ale rozmawiając z ludźmi parę lat młodszymi, tylko parę lat, odczuwam nieraz przepaść nie do przeskoczenia nieraz, nie mówiąc o wyjątkach swoich. I nie chodzi mi o egzaltację nastoletnią, tak typową, bo ta jest do przełknięcia. Może to ze mną coś jest nie tak? Nieraz tak się zastanawiałem
Nie tak jest ze mną, z moją starszą siostrą, z innymi nauczycielami, z Kaśką która w pracy ma kontakt z obecnymi nastolatkami, a nawet Em, która w liceum mówi, że ci ludzie są niedojrzali i nie może się z nimi dogadać. A teraz przewracała oczami.

Mam paranoję? Chciałbym w tym przypadku. Nie mówię o wielkich wartościach, bo ich nie uznaję nieraz nawet jako dorosły, choć żyję utopiami. Ale mówię o braku myślenia. O pewnej głupocie, która przelewa mi się już po uszy, bo tak to nieraz odczuwam. Nie ma nawet głupoty niszczenia destrukcji. Jest facebook, instagram, gadu-gadu odchodzi do lamusa. Są szybkie randki i krótkie związki, jest brak głębokich przemyśleń i zainteresowań, a w tym wszystkim permanentna depresja i zagubienie tych, co są myślący i niestety, boleśnie przekonują się o tym, jak to jest być innym. Papugi wśród wróbli, cóż.

Straszliwa cisza nastała w kuchni.
Jezu. Znowu. Tym razem ja przewróciłem oczami. Em też było za dużo. Jakoś zagadała, źle się czuje, ma jeszcze sporo do zrobienia, zaraz wróci babcia....
Natapirowana dziewoja opuściła nasz przybytek
-Geez, Em, kto to był?
-Znajoma, poznałam ją na angielskim, wiesz że się przepisałam do innej grupy. Wydawała się fajna.
-Nie no nic nie mówię ale wiesz...
-Tak. Wiem. Ale z kimś muszę się kumplować, no nie? Daj kanapkę zresztą.
Wzięła mi najlepszą, z wędzonym serem i rukolą. Zawsze wie, co porwać, skubana. To też rodzinne. Uciekła do siebie, do swojego komputera i facebooka. Ja, nie będąc lepszym, zawędrowałem na swoje poddasze i też odpaliłem laptopa, a teraz piszę, zastanawiając się nad tym wszystkim.

No gdzie to wszystko się zgubiło? Owszem, było podobnie. Nie mówię nie. Była tępota, brak zainteresowań, pasji, rozmów. Ale czy na taką skalę, wśród ludzi, którzy mają iść na studia, w liceach? Chyba właśnie nie. Może właśnie tu o skalę chodzi po prostu.

Generalizuję? A i owszem. To bardzo możliwe. Widzę przez pryzmat swojej starości? Nie przeczę, że tak może być. Szufladkuję, wiem doskonale, choć nie znoszę tego robić, ale tym razem zdarzyło mi się. I nie piję już taniego wina. Wątroba już nie przetwarza a żołądek nie przyjmie w żaden sposób, bo wydaje się obrzydliwe już. Zwłaszcza tego na szklanki nie przełknę.
Szkoda w pewien sposób, że nikt nie wypije go za mnie, wznosząc toast krzycząc bezczelnie i buntowniczo no future. Ale każda epoka dobiega końca.

 


A na koniec, może trochę ironicznie, ale z sentymentem...bo przecież to nam Grabaż śpiewał, że nienawidzi naszej generacji. To my wybijaliśmy na jego koncertach zęby, koncertach Pidżamy w każdym z poznańskich barów czy zimą pod CK Zamkiem, ale to nam mówił, że za dużo się modlimy i za dużo czytamy wierszy, zmieniamy gitary na karabiny, jesteśmy chorzy od przemocy ale...Cóż. Może to przekleństwo starzenia że teraz widzę inaczej?

Hej hej, jak nazywa się twój Bóg?
Na imię ma zgiełk, przypadek czy przepaść?
Hej twój Bóg, dziwny twór o twarzach stu

Monstrum z cybernetycznego nieba. 

Ale, jak w innej piosence, cóż, ja wyrosłem z pryszczy. Choć, tak naprawdę, nigdy nie miałem z nimi problemu. 

18 komentarzy:

 1. Plusik za Mansona, uwielbiam gościa :D

  Jej, nawet nie wiedziałam, że ktoś mnie tak postrzega - jako mądrą nastolatkę.

  Pamiętam jak na początku roku każdy z nauczycieli chciał się czegoś o nas dowiedzieć. Każdy miał powiedzieć czym się interesuje. Może 3 lub 4 osoby na 30 powiedziało coś innego niż przeglądanie Internetu i spotykaniu się ze znajomymi. Wiadomo, że czasy się zmieniają i tak dalej, ale to i tak trochę przykre...

  OdpowiedzUsuń
 2. wiesz, jak Cię teraz czytałam to wzbudziłeś we mnie wspomnienia. moje dzieciństwo i te najmłodsze lata szkolne. przypomniały mi się te wszystkie zabawy. pamiętam jak bawiąc się na podwórku z dzieciakami wymienialiśmy się zabawami w jakie bawili się nasi rodzice, a kiedy deszcz padał strumieniami biegaliśmy w kolorowych kałużach chlapiąc się i nie przejmowaliśmy się tym, że ubrania się pobrudzą. albo eksperymenty na roślinach, wyrywanie płatków i zgadywanie na jaki kolor ufarbuje się woda. komputer, facebook? a co to było w tych czasach? pamiętam czytanie książek co prawda były to bajki, ale jednak książka. zabawy w głuchy telefon i inne takie. pierwsze pójście do teatru na np. kopciuszka czy coś. nawet do kina by zobaczyć bajkę na dużym ekranie.

  teraz ... teraz młodzież ma klapki na oczach. wiesz, jak patrzę na mojego kuzyna, który godziny spędza przy komputerze to aż mi go szkoda. no jeszcze kolejne godziny spędza na desce. drugi zaś zajmuje się muzyką, jeździ, koncertuje, kuzynka robi najlepsze ciasta pod słońcem choć poszła dopiero do drugiej gimnazjum to kupuje stosy książek z ciastami. ale reszta? co się z tym stało? gdzie podziały się biegające dzieciaki chociażby za piłką?

  OdpowiedzUsuń
 3. Są różne metody wychowawcze i może to lepiej że Ty reprezentujesz inną niż babcia? :) Twoja najmłodsza siostra będzie mogła pójść tam gdzie jej wygodnie :P
  Tak właściwie ile ona ma lat? :D
  Bo ja sobie ją na początku wyobraziłam jako kilkulatkę, no może 12 lat, ale słownictwo mi nie pasuje xD

  OdpowiedzUsuń
 4. Aż sobie odpaliłam Pidżamkę na yt. Jakąś playlistę. Cholera, ale mi wspomnień ponasuwałeś... tym bardziej, że słuchałam kiedyś Pidżamy jak głupia. I Jeeezu, nieraz skakałam pijana tanim winem śpiewając "Hej hej jak nazywa się twój bóg?" i o tym, że mam kieszenie pełne czereśni. I aż mi się łza zakręciła w oku. Bo ja bardzo późno zaczęlam się buntować. I przypomniało mi się, jak szalałam z Anją w Krakowie i w okolicach, kiedy w końcu wyrwałam się z domu i w końcu mogłam być sobą, gdzie w końcu przymierzałam glany i w końcu popalałam fajki po kątach. W końcu... bo dawniej nie było mi wolno, albo nawet za bardzo się bałam swojego buntu. Gdy pomyślę dzisiaj o tym straconym czasie, to serce mi się kraje. Tak bardzo nie chciałabym jeszcze z tego wyrastać. Tak, jak nie wyrosłam jeszcze z glanów i koszulek z zespołami. Ale czasem sobie myślę, że jak się ma 24 lata i za chwilę tytuł magistra i myśl o doktoracie, to może za późno jest. A może nie jest?

  I jak Ty się nad nią pastwiłeś, matko xD Ale w sumie... to jest przykre, nie? Zawsze mówiłam "człowiek bez zainteresowań, to nudny człowiek, najnudniejszy." A ja mam wrażenie, że właśnie dzisiejsze dzieciaki, takie jak koleżanka Twojej siostry "interesują" się muzyką tak, jak my głupimi filmikami na yt. Coś sobie podesłać, pocieszyć się i koniec. W sumie ja miałam internet założony... jak kończyłam gimnazjum chyba, bo już bylo "głupio", bo wszyscy w klasie mieli. I wtedy pierwszego bloga założyłam. :P A w liceum to tylko na blogu i na gg na zmianę siedziałam, kto by tam o fejsie myślał :D

  A co do Twojego poprzedniego posta, bo zdążyłam przeczytać tylko :P... I już może króciutko, bo też już rozmawialiśmy o tym. O: "Ale przyszedł świt i jak zwykle musiałem siebie zapytać, co ja tak naprawdę odpierdalam. I po co." - ten fragment spodobał mi się najbardziej. I wiesz, dobrze, że tu jesteś. Bo wydaje mi się, że gdybyś zniknął, to po prostu poddałbyś się przed swoimi demonami.

  OdpowiedzUsuń
 5. Powiedziałabym, że większość ludzi w moim wieku pozbawia wszystkiego głębszego sensu. Miłość? To nie miłość, to "posiadanie fajnej dupy", to "ruchanie", to prześciganie się, kto ma ładniejszego chłopaka/dziewczynę i kto jest sławniejszy w szkole. Zabawa? Buntowanie się i picie alkoholu? Teraz to tzw. melanże, czołganie się do domu, rzyganie i wydalanie się gdzie popadnie. Bez kultury. Ludzie się nie tną, bo czują ból, bo wydaje im się, że nie dają rady. Bo teraz jest wyścig na to, kto wstawi smutniejszy obrazek na tumblra, kto jest bardziej "emo", kto jest bardziej... psychiczny?
  Oni to wszystko spłaszczają, chociaż ja też często myślę w ten prosty, przyziemny sposób. Nie uważam, żebym była mądra. Miło jednak czytać o sobie takie rzeczy, że ktoś tak mnie postrzega, :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Najgorsze jest to, że wielu ludzi nigdy nie dojrzewa, nigdy nie osiąga dojrzałości psychicznej, społecznej..
  Przypomniałeś mi tym wpisem jak mnie zawsze w szkole mówili znajomi, że jestem poważna jak na swój wiek, że zachowuję się jakbym była starsza itd. I chyba do dziś mi to zostało..

  OdpowiedzUsuń
 7. Ale mnie na sentymenty złapało. Mam kuzynkę, która jest starsza ode mnie, właśnie z tej generacji, a że spędzałam z nią dużo czasu, od podstawówki/gimnazjum znam na pamięć piosenki Pidżamy i tym podobnych. Darliśmy się wtedy wszyscy, często zupełnie nie rozumiejąc tekstów. Może dlatego na pokolenie, które nastało teraz zawsze patrzyłam nieco z innej strony. Bo w sumie dorastałam na pograniczu. Mam młodsze rodzeństwo, więc pośrednio obserwuję także wzrost tych nastolatków z pustymi głowami, a pełnymi kieszeniami. Kiedyś proporcje były zupełnie odwrotne- może stąd wynika różnica. Nie wiem, sama często nad tym myślę, ale jeszcze nie znalazłam odpowiedzi, dlaczego tak jest i gdzie to zmierza. Tak jakby ominięcie fazy buntu poprzez ukrycie się za ekranem komputera. A bunt jest ważny, bunt nas kształtuje, fakt faktem, że musi w jakiś sposób przeminąć, ale nie powinien być pomijany.

  OdpowiedzUsuń
 8. Wiesz... ciężko mi się wypowiedzieć. Ale wiem jedno: jakbym Cię nie znała i nie miała ochoty na rozmowę z kimś obcym, to bym Cię zbyła w podobny sposób. "Muzyka - no w sumie słucham wszystkiego."
  To pokolenie, moje pokolenie jest... jakieś takie nienauczone rozmowy. Strasznie skryte i ciche, pozujące się na obdarte z emocji. Tak, to jest masowe. Możliwe, że to przez konsumpcjonizm. Możliwe, że rodzice, którzy poświęcili się pracy, swoje dzieci zaczęli nagminnie spłacać. I zamiast rozmowy o problemach dojrzewania masz nową parę vansów... Być może oni nie mieli jak nauczyć się rozmawiać.
  Chwilami cieszę się, że wychowywałam się w świecie dorosłych... kulejącym bardzo, ale jednak dorosłych.

  Często na lekcjach mam takie sytuacje, że nauczyciel zadaje jakieś banalne pytanie (takie, że mam 100% pewności, że KAŻDY zna odpowiedź) i... zero reakcji ze strony sali. Ja na lekcjach zwykle się nie udzielam, bo wolę być z boku. I tak rzucam się w oczy ze swoim światopoglądem i opiniami, które czasem powiem na głos. Ale co z resztą? Nie wiem. Nie wiem czy się boją, nie wiem czy wszystkich nauczycieli po prostu nie szanują, czy może nienawidzą... ale czasem ta cisza jest tak dziwna, że otworzę gębę i odpowiem na to durne pytanie.


  No i... dziękuję za wspaniały komplement we wpisie. ^^

  OdpowiedzUsuń
 9. W szkole średniej uwielbiałam teorie Nietzschego i Schopenhauera. Jak to się dziś mówi - jarałam się tym. Choć mój bunt wówczas był w fazie schyłku i żegnałam się z nim, to część mnie zawsze będzie ciągnąć do tych klimatów. Chlanie bez celu, łażenie w czarnych ciuchach i życie z dnia na dzień - "bo jutra może nie być" - to wszystko przerobiłam jako totalna gówniara w gimnazjum i do dziś miło ten bezsensownie spędzony czas wspominam.
  Co do dzisiejszej młodzieży - mam wrażenie, że ten upadek jakichkolwiek ideałów rozpoczął się już wtedy, gdy ja byłam jeszcze w szkole. Dostrzegłam to na pierwszych zajęciach z promotorem - pytał nas o zainteresowania, chcąc lepiej poznać ludzi z którymi ma współpracować. Powiem Ci, że na 22. osoby zliczyłabym na palcach jednej ręki osoby, które potrafił wymienić swoje pasje. Reszta? Reszta głupio śmiała się, że nie ma, albo bezmyślnie powtarzała po pozostałych. (najbardziej rozwalało mnie JAZDA ROWEREM - promotor pyta o coś więcej na ten temat - A JEŻDŻĘ DO SKLEPU NP. - OMG. To masz pasję... Gratuluję.) Ludzie nie mają zainteresowań, nie dociekają niczego, niczego nie poszukują, bo mają wszystko podstawione pod nos w internecie, telewizji. Powiem więcej - tych informacji jest nawet za dużo, dlatego prawie nikomu nie chce się wychylać poza to i skupiać na czymś wyjątkowym, czymś co będzie tylko jego - bo po co...
  Może mnie to nie przeraża, a bardziej wkurza - bo jak można być człowiekiem bez pasji? Ile razy ludzie pytają o zainteresowania, hobby - chyba spaliłabym się ze wstydu, gdybym nie miała nic do powiedzenia. Ogólnie żal mi takich ludzi i myślę, że są biedni - tacy nudni... Aż przykro.

  OdpowiedzUsuń
 10. Jak ja nienawidzę pytania "czym się interesujesz?" xD W ogóle jak tak rozmawiałam z moimi dziewczynami kiedyś to żadna z nas nie lubi tego tego pytania xD No bo kurwa, czym się interesujemy? Chlaniem browarów w plenerze? xD Żal. I właśnie M. się kiedyś śmiała z tego interesowania się muzyką, bo przeciez wszyscy słuchają muzyki. I tak doszłyśmy do wniosku, że jesteśmy beznadziejne i nie mamy żadnych zainteresowań. Nie mówiąc już o pasji... A pamiętam, że od małego chciałam sobie coś znaleźć, coś takiego mojego. I może po kolei interesowałam się zbyt dużą ilością różnych rzeczy, zamiast jakoś zagłębić się w jedną lubi kilka najciekawszych. Pewnie też dlatego ciężko mi się zdecydować, czym chciałabym się zajmować.

  OdpowiedzUsuń
 11. Zawsze czułam się starsza. Zawsze najlepiej dogadywałam się ze starszymi, mało rówieśników ma interesujące mnie poglądy na życie. Mówi sie na to "Stara dusza". Ty też ją masz.

  OdpowiedzUsuń
 12. Kiedy zaczęłam czytać o buncie za Twoich czasów, o chlaniu taniego wina, o wymienianiu poglądów, cytowaniu Schopenhauera, itd. to od razu pomyślałam o dzisiejszej młodzieży, jak to teraz jest. I jedyny bunt jaki przyszedł mi na myśl to udostępnianie i lajkowanie zdjęć dzieci głodujących w Afryce...
  Więc nie masz paranoi, większość to widzi. Oczywiście, nie można wszystkich wrzucać do jednego worka, bo jak piszesz, są jeszcze jednostki, które coś sobą reprezentują, mają pasje, zainteresowania, jakąś dojrzałość. Ale jednak kiedyś to miało większy wymiar. Już nawet moje czasy szkolne, 3-4 lata temu ujawniały to. Albo ja byłam inna, kiedy wszyscy chlali, bo to fajne, a na lekcjach wspominali miejsca, w których się zrzygali. Bitch, please.

  Piszesz, że Em wpadła jak śliwka w kompot z wagarami. Też, ale ja prawdziwie zamarłam, jak koleżanka odpowiedziała, że interesuje się muzyką. Pomyślałam sobie : No dziewczyno, to się spektakularnie wjebałaś xD I wiedziałam, że będzie pogrom xD Ale to jest zabawne jak się czasem można wkopać. Mnie tego nauczyli w Ekonomiku, przy tworzeniu CV i pisaniu o zainteresowaniach. Lepiej na siłę się nie "upiększać", bo właśnie napisze się o muzyce, a potem pracodawcą okaże się taki Kordian i wtopa na całego xD

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja jestem w czasie tych pryszczy i dorastania choć gimnazjum nie mogę nazwać miejscem dorastania. Wszędzie gdzie nie spojrzę tam ludzie którzy mają tylko jedno w głowie. Cóż najgorsze jest to, że niektórzy nigdy nie dorosną.Ja akurat interesuje się muzyka. Gram na gitarze. Niestety pasji nie mam. Zainteresowań mam za to wiele. Zawsze coś muszę robić. Nie umiem siedzieć w jednym miejscu. Potrzebuję czegoś by zająć ręce oraz czas :)
  Diary Alice

  OdpowiedzUsuń
 14. w tym sezonie liczy się ilość, nie jakość.

  OdpowiedzUsuń
 15. Jestem trochę młodsza od Ciebie - w styczniu skończę 24 lata - ale czuję się podobnie. Mało tego, czytając rozmowę z koleżanką Em, przypomniały mi się dialogi z osobami z mojego roku. Tak, studentami. To wszystko zaczęło się dużo wcześniej niestety. Ja się np uchowałam, bo przeszłam więcej, miałam inne doświadczenia. Musiałam trochę uciekać we własny świat i zrodziło się pewnego rodzaju pokręcenie, Bliscy twierdzą, że zawsze byłam wrażliwa i inteligentna, więc co by się nie stało, nie dołączyłabym do grona konsumpcjonistów, ale ja... po prostu nie wiem. Wręcz przychylam się do teorii, że wtopiłabym się w szarą masę. Wyszło jednak inaczej, więc z żalem podpisuję się pod Twoim postem. Czasem lepiej nie mieć racji...
  PS: Masz namacalny dowód chorobowej bezsenności xD

  OdpowiedzUsuń
 16. 'Mieszkam w bardzo długim bloku' ;)
  Chyba byłam nudnym człowiekiem, bo uciekłam 4 razy z zajęć w okresie od przedszkola do liceum. Tak, z przedszkola udało mi się zwiać i uciekałam przed moją nianią, ułańska fantazja sześciolatki.

  OdpowiedzUsuń
 17. Nie sądziłam, że Ty możesz kogoś szufladkować :P
  Grabaż wymiata :)

  OdpowiedzUsuń
 18. wspomnienia ważna rzecz :) każdy w szkole robił jakieś głupoty, wiadomo. Niektórzy mniejsze, niektórzy większe, ale chyba nie ma takiej osoby, która byłaby w stu procentach grzeczna. Przynajmniej jest do czego wracać. ;) bardzo fajnie piszesz. :)

  OdpowiedzUsuń